ÇOCUKLARDA GÖRÜLEN ORTODONTİK BOZUKLUKLAR

Çocukların erken yaşlarda ortodonti uzmanlarına muayene olmaları ileriki yaşlarında oluşacak diş, çene ve yüz yapıları açısından birçok değerli fırsatlar yaratır. Ancak bu yaşlarda tedavi edilebilecek bozukluklar tedavi edilmez ve atlanırsa, bu değerli fırsatlar kaçırılmış olur. Amerikan Ortodonti Derneği’nin üyesi olan ortodonti uzmanı Dr. Hakan Dönmez, çocukların en geç 7 yaşında muayene olmalarını tavsiye etmektedir. Aşağıda, yedi yaşlarında ortaya çıkabilecek ve ortodonti uzmanının kapsamlı değerlendirmesine ihtiyaç duyulacak ortodontik bozukluklar fotoğraflarıyla belirtilmiştir. Siz de çocuğunuzda bu problemleri gözlemliyorsanız vakit kaybetmeden bir ortodonti uzmanına muayene ettirmeniz ve destek almanız faydalı olacaktır.

Bu fotoğrafların telif hakkı Amerikan Ortodonti Derneği’ne aittir

SÜT, KARIŞIK VE SÜREKLİ DİŞLENME DÖNEMLERİ

Bebeklerde ilk süt dişleri olan ve önde bulunan alt kesiciler yaklaşık olarak altıncı ayda sürmeye başlarlar. Arkada bulunan süt azıları da dahil olmak üzere tüm süt dişlerinin sürmesi yaklaşık olarak 2.5 yaşında tamamlanır. Bu süre her bebekte farklılık gösterse de, Dr. Hakan Dönmez’in kişisel deneyimlerine göre, eğer süt dişleri geç sürmüşse, sürekli dişler de muhtemelen geç sürecektir.

İlk süren sürekli dişler, arkada bulunan birinci büyük azılardır. Bu dişler altı yaşında sürdüklerinden, bunlara “altı yaş dişi” de denir. Alt ve üst dişlerin kapanışına “oklüzyon” denir. Arka bölge oklüzyonu birinci büyük azılar sürdüğünde kurulmuş olur. Ortodonti uzmanları bu oklüzyona bakarak, ön-arka yön ve sağ-sol yön ilişkisini değerlendirebilir.

Yaklaşık yedi yaşında, ön bölgede bulunan sürekli kesici dişler sürmeye başlarlar. Bu sayede, eğer parmak emme gibi kötü alışkanlıklar, çapraşıklık, derin kapanış, açık kapanış ve bazı çene düzensizlikleri mevcutsa, bunlar ortaya çıkabilir.

Çocuğunuzun ortodontik tedavi ile ilgili muayene olmasını istiyorsanız lütfen bizi hemen arayın!

  • Normal Diş Erüpsiyonu

Çocuklarda ortodontik tedavi ile ilgili tüm sorularınız için lütfen bizi hemen arayın!

KAÇIRILAN FIRSATLAR

  • Çocuklarda Ortodontik Tedavi
  • Çocuklarda Ortodontik Tedavi

Pratisyen diş hekimleri, diş çapraşıklığı ve çene uyumsuzluğu bulunan hastalarını, ortodonti uzmanlarına yönlendirir. Burada kritik olan yönlendirme zamanı ya da “kaçırılan fırsatlar”dır. Bu yönlendirmenin en geç yedi yaşında olması faydalı olur. Anne babalar çocuklarını diş hekimlerine ya da ortodonti uzmanlarına geç götürebilmektedir. Bazı pratisyen diş hekimleri hastalarını ortodonti uzmanlarına, tüm sürekli dişlerin sürmesinin tamamlandığı 12 yaşında yönlendirebilmektedir. Bu da birçok değerli fırsatın kaçırılmasına neden olabilmektedir.

Örneğin, orta-şiddetli derecede yer darlığı vakalarında, süt dişleri ve sürekli dişler birlikte mevcutken (karışık dişlenme dönemi) çene genişletmesi yapılarak dişlerin düzgün bir şekilde dizilebilmesi için yeterli yer sağlanabilir. Bu sayede ileriki yaşlarda sağlıklı ve sürekli dişlerin çekilmeleri önlenebilir. Yine örnek olarak, alt çene normalden öndeyse ve belirgin bir hal almışsa, iskeletsel olarak erken yaşlarda düzeltme yapma şansı daha fazladır ve erişkin yaşlarda olabilecek muhtemel bir ortognatik çene cerrahisi ameliyatı ile alt çenenin kesilip geriye alınması önlenmiş olabilir.

Türk Ortodonti Derneği‘nin Animasyon Karakteri Orti’ye Kulak Verin

Çocuklarda Ortodonti

DEĞERLİ FIRSATLAR

Ortodonti uzmanları, bu bozuklukların doğru zamanda ve doğru teşhisi ile fırsatların kaçmasını önleyecek, bilakis “değerli fırsatlar” dahi yaratacaklardır. Dişlerin sağlıklı olmaları fırçalama ile başlar, düzenli diş hekimi kontrolü ile korunur, ancak yedi yaşında ortodonti uzmanının katkısıyla optimum düzeye ulaşabilir. Eğer yedi yaşına kadar ortodonti uzmanı ziyaret edilmemişse, hangi yaşta olursa olsun, randevu alıp muayene olmak faydalı olacaktır.

Yukarıda, yedi yaşlarında ortaya çıkabilecek ve ortodonti uzmanının kapsamlı değerlendirmesine ihtiyaç duyulacak ortodontik bozukluklar fotoğraflarıyla belirtilmiştir. Unutmayın, sağlıklı ve düzgün dişler, güzel gülüşlere ve “değerli fırsatlar”a dönüşür.