ÇOCUKLARDA GÖRÜLEN ORTODONTİK BOZUKLUKLAR

Çocuklarda erken yaş, ortodonti tedavisi için çok iyi fırsatlar yaratır. Çocuklar 7 yaşına kadar tedavi görmezlerse bu fırsatlar kaçırılmış olur. Aşağıda, yedi yaşlarında ortaya çıkabilecek ve ortodonti uzmanının kapsamlı değerlendirmesine ihtiyaç duyulacak ortodontik problemler fotoğraflarıyla belirtilmiştir. Siz de çocuğunuzda bu problemleri gözlemliyorsanız vakit kaybetmeden bir ortodonti uzmanına muayene ettirmeniz gerekir.

Bu fotoğrafların telif hakkı Amerikan Ortodonti Derneği’ne aittir

SÜT, KARIŞIK VE SÜREKLİ DİŞLENME DÖNEMLERİ

Bebeklerde ilk süt dişleri olan ve önde bulunan alt kesiciler yaklaşık olarak altıncı ayda sürmeye başlarlar. Arkada bulunan süt azıları da dahil olmak üzere tüm süt dişlerinin sürmesi yaklaşık olarak 2.5 yaşını bulur. Bu süreler her bebekte farklılık gösterse de, kişisel deneyimlerime göre, eğer süt dişleri geç sürmüşse, sürekli dişler de muhtemelen geç sürecektir.

İlk süren sürekli dişler, arkada bulunan birinci büyük azılardır. Bu dişler altı yaşında sürdüklerinden, bunlara “altı yaş dişi” de denir. Alt ve üst dişlerin kapanışına “oklüzyon” denir. Arka bölge oklüzyonu birinci büyük azılar sürdüğünde kurulmuş olur. Ortodonti uzmanları bu oklüzyona bakarak, ön-arka yön ve sağ-sol yön ilişkiyi değerlendirebilirler.

Yaklaşık yedi yaşında, ön bölgede bulunan sürekli kesici dişler sürmeye başlarlar. Bu sayede, eğer parmak emme gibi kötü alışkanlıklar, çapraşıklık, derin kapanış, açık kapanış ve bazı çene düzensizlikleri mevcutsa, bunlar ortaya çıkarılabilir.

  • Normal Diş Erüpsiyonu

Çocuklarda ortodontik tedavi ile ilgili tüm sorularınız için lütfen bizi hemen arayın!

KAÇIRILAN FIRSATLAR

  • Çocuklarda Ortodontik Tedavi
  • Çocuklarda Ortodontik Tedavi

Pratisyen diş hekimleri, diş çapraşıklığı ve çene uyumsuzluğu bulunan hastalarını, ortodonti uzmanlarına yönlendirirler. Burada önemli olan yönlendirme zamanı ya da “kaçırılan fırsatlar”dır. Bu yönlendirmenin en geç yedi yaşında olması gerekir. Anne babalar çocuklarını diş hekimlerine ya da ortodonti uzmanlarına geç götürebilmektedir. Bazı pratisyen diş hekimleri hastalarını ortodonti uzmanlarına, tüm sürekli dişlerin sürmesinin tamamlandığı 12 yaşında yönlendirmektedir. Bu da birçok fırsatın kaçırılmasına neden olabilmektedir.

Örneğin, orta-şiddetli derecede yer darlığı vakalarında, süt dişleri ve sürekli dişler birlikte mevcutken (karışık dişlenme dönemi) çene genişletmesi yapılarak dişlerin düzgün bir şekilde dizilebilmesi için yeterli yer sağlanabilir. Sağlıklı ve sürekli dişlerin çekilmeleri önlenebilir. Yine örnek olarak, alt çene normalden öndeyse ve belirgin bir hal almışsa, iskeletsel olarak erken yaşlarda düzeltme yapma şansı daha fazladır ve erişkin yaşlarda olabilecek muhtemel bir ortognatik cerrahi çene ameliyatı ile alt çenenin kesilip geriye alınması önlenmiş olabilir.

Türk Ortodonti Derneği‘nin Animasyon Karakteri Orti’ye Kulak Verin

Çocuklarda Ortodonti

DEĞERLİ FIRSATLAR

Ortodonti uzmanları, bu bozuklukların doğru ve zamanlı teşhisi ile fırsatların kaçmasını önleyecek, bilakis “değerli fırsatlar” dahi yaratacaklardır. Dişlerin sağlık düzeyleri fırçalama ile başlar, düzenli diş hekimi kontrolü ile korunur, ancak yedi yaşında ortodonti uzmanının katkısıyla optimum düzeye ulaşabilir. Eğer yedi yaşına kadar ortodonti uzmanı ziyaret edilmemişse, hangi yaşta olursa olsun, randevu alıp muayene olmak faydalı olacaktır.

Yukarıda, yedi yaşlarında ortaya çıkabilecek ve ortodonti uzmanının kapsamlı değerlendirmesine ihtiyaç duyulacak ortodontik problemler fotoğraflarıyla belirtilmiştir. Unutmayın, sağlıklı ve düzgün dişler, güzel gülüşlere ve “değerli fırsatlar”a dönüşür.