DİŞ TELLERİNİN TAKILMASI

Çocukların ve yetişkinlerin ortodonti tedavisine ihtiyaç duyduklarında en merak ettikleri konu diş tellerinin nasıl takılacağı sorusudur. Ortodontik tedaviye başlamadan önce ağız içinde varsa çürük dişler dolgu yapılır, herhangi bir diş eti rahatsızlığı varsa tedavi edilir. Dişler hijyenik ve kuru bir hale getirildikten sonra, diş tellerinin takılma işlemi başlar.

Hasta koltuğa oturduktan sonra dudakları yanlara çekecek ekartör adı verilen bir aparey takılarak, ağızda rahat bir çalışma ortamı yaratılır. Ekartör hastaya braket yapılırken ön ve arka bölgedeki dişlerin çok iyi görünmesine yardımcı olur. Diş teli takılırken dişlerin kuru olması için tükürüğü izole edecek aletler kullanılır. Bu işlemlerden sonra dişlere braket adı verilen çeşitli metallerden yapılan veya şeffaf olup görünürlüğü diğerlerine göre daha az olan porselen braketler kullanılır. Hasta ile doktorun ortak kararına ve uygunluğuna göre seçim yapılabilir.

GELENEKSEL YÖNTEM İLE DİŞ TELİ NASIL TAKILIR?

Klasik yöntemler ile diş teli takıldığında her bir dişe tek tek braketler yapıştırılır. Bunun için öncelikle dişler temiz ve kuru olmalıdır. Braketleri yapıştıracağımız dişin yüzeyine, braketi yapıştırmak için pürüzlendirme işlemi yapılır ve sonrasında özel bir yapıştırıcı sürülür. Bu yapıştırıcıya bonding denir. Bonding braketin dişe tutunmasını sağlayan bir yapıştırıcı görevi görür. Yapıştırıcıyı sertleştirecek bir alet ile işlem sürdürülür ve sonrasında braket dişe yapıştırılır. Etrafına sızan yapıştırıcının fazlalıkları alınır ve temizlenir. Tekrar sertleştirici aletiyle işlem tamamlanır. Bu her bir diş için yapılır. Dişlerin tamamına braketler yapıştırıldıktan sonra ark teli denen tel braketlerin içinden geçirilir. Tedavinin şekline göre braketler lastikler yardımı ile sabitlenebilir.

İNDİREKT BONDİNG İLE DİŞ TELİ NASIL TAKILIR?

Geleneksel olarak braketler tek tek dişlerin üzerine yapıştırılmak suretiyle yapılmaktadır. Fakat diş teli takma işlemi artık daha yeni, teknolojik ve etkili bir yöntem olan dolaylı yapıştırma yöntemi ile çok daha kolaylaşmıştır. Hastanın koltukta oturma süresini kısaltan bir uygulamadır. Diş teli tedavisi öncesinde hastanın ağzından ölçü alınarak bir kalıp hazırlanır. Bu kalıp ile hastanın diş modeli çıkarılmış olur. Braketler bu modelin üzerine yapıştırılarak önceden hazırlanır. Belirli plaklar ile dişlerin üzerine transferi yapılarak diş telimiz kısa sürede takılmış olur.

İndirekt bonding yöntemi dört dörtlük bir yapıştırma metodudur. Bu işleme biz dolaylı yapıştırma metodu deriz. En doğru yapıştırma yöntemidir ve hasta memnuniyeti oranı yüksektir. Braketler yapıştırılıp, sertleşme süreleri dolduktan sonra üzerine lastikler yardımı ile teller takılır.

Yasal Uyarı: Sitede yayınlanan makaleler, videolar, görseller, grafikler ve diğer materyaller özgündür ve tüm hakları www.hakandonmez.com'a aittir. İçerikler kaynak gösterilmeden yayınlanamaz, ancak alıntılanan makale aktif link verilerek kullanılabilir. Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince içeriklerin izinsiz kullanılması kesinlikle yasaktır.