Lamineyt (yaprak porselen) nedir?

Hastalarda dişlerin şeklinin ve renginin bozuk olması durumlarında başvurulan, estetik çözümler sağlayan bir tedavi yöntemidir. Genellikle estetik açıdan rahatsızlık verici sorunlar yaratan ön diş bozukluklarında, porselenden hazırlanan ince bir tabakanın dişlerin ön yüzlerine yapıştırılmasıyla gerçekleştirilir. Lamineyt kaplamalar sağlam ve renk bozulmalarını önleyen bir yapıya sahip olduklarından dişlerin doğal güzelliğini en iyi şekilde tamamlarken en doğru şekilde de görev görürler. Malzeme olarak porselen kullanıldığından lamineyt kaplamalar hem ince hem de sert yapıdadır. Kolay kolay kırılmazlar. Var olan bir dişin üzerine uygulandığı zaman son derece iyi uyum gösterirler.

Porselen Laminaların uygulandığı yerler nelerdir?

Lamineyt kaplamalar, dişlerdeki renk değişikliklerinin giderilmesi ve bozuk şekillerin düzeltilmesi amacıyla yapılabilirler. Uygulandığı başlıca durumlar arasında şunlar sayılabilir:

  • Ön dişlerde yaşanan aşınma, çatlak ya da kırıkların restorasyonunda
  • Rengi bozulmuş, yapısı aşınmış eski dolguların düzeltilmesinde
  • Çapraşık ve yana yatmış dişlerin düzeltilmesinde
  • Dişler arasındaki boşlukları kapatmada
  • Diş beyazlatmanın sonuç vermediği ileri düzey yapı ve renk bozukluklarında

Yukarıdaki saydığımız durumları yaşayan, bu tip durumlar nedeniyle estetik ve işlevsel rahatsızlıklar yaşayan herkes lamineyt tedavisi için uygun bir aday olabilir. Yine de tedavi öncesinde hastada ileri düzeyde diş eti hastalığı olup olmadığına bakmakta fayda vardır.

Lamineyt kaplamaların avantajları nelerdir?

Dişlerde yaşanan aşınma, çatlak ya da kırık gibi durumlar için eskiden tek çözüm dolgu ve tam kaplama yöntemleriyken, bugün lamineyt tedavisi, kendinden emin bir şekilde gülümsemeyi sağlayan modern bir yöntem olarak sıklıkla tercih edilmektedir. Lamineyt kaplama tedavisinin hastaya sağlayacağı birçok avantajı bulunmaktadır. Küçük bir uygulama ile elde edilen sağlıklı bir ağız yapısı ve göz alıcı bir gülüş, bu faydaların başında gelir. Renk bozulmasına yol açmayan, kırılmalara dayanıklı ve sağlam porselen malzemeden üretildiği için, uzun yıllar boyunca sağlık ve güvenle kullanılır.İyi bir ağız bakımı sağlandığı sürece uzun yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde kullanılmaları mümkündür. Yine de ömürlerini uzatmak için ağız hijyenine özen göstermek, çok sert yiyecekleri ısırmaktan mümkün olduğunca kaçınmak gerekir. Ayrıca lamineyt kaplama tedavisi, diğer alternatif tedavi yöntemlerine göre çok daha kısa sürer.

  • Lamineyt

Diş problemleriniz ile ilgili tüm sorularınız için lütfen bizi hemen arayın.

0 (212) 219 63 61

Yasal Uyarı: Sitede yayınlanan makaleler, videolar, görseller, grafikler ve diğer materyaller özgündür ve tüm hakları www.hakandonmez.com'a aittir. İçerikler kaynak gösterilmeden yayınlanamaz, ancak alıntılanan makale aktif link verilerek kullanılabilir. Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince içeriklerin izinsiz kullanılması kesinlikle yasaktır.
Şefaf Plaklarla Ameliyatsız Yüz Estetiği
Koruyucu ve önleyici ortodonti nedir?
Ortodonti Tedavi Aşamaları
Çarpık, yamuk diş tedavisi ile dişler nasıl düzeltilir?
Ortodontik Tedavi için Diş Çekimi
Çocuklarda erken süt dişi kayıpları ve yer tutucular