• ORTODONTİK TEDAVİ NE KADAR SÜRER?

    Ortodontik Tedavi Ne Kadar Sürer?

Nasıl gülümsemeniz sadece size ait ve benzersizse, göreceğiniz ortodontik tedavi de sadece size özel ve sizin ihtiyaçlarınızı karşılamaya yönelik olmalıdır. Ortodontik tedavi ne kadar sürer sorusunun cevabı için, “daha önceki yıllarda ortodontik tedavi uzun süreler boyunca sürebilir” denebilirdi, ancak teknolojinin bugün geldiği noktada yarattığı yepyeni olanaklar, iyi bir ortodontik tedaviyi kısa bir sürede tamamlamaya yardımcı olmaya başladı. Üstelik kişiselleştirilebilme imkanı sunan braketler ve şeffaf düzeltici plaklar, hastaların tedavi süresince daha az rahatsızlık hissetmesini de sağlayarak tedavi sürecini kolaylaştırdı.

Ortodonti Tedavi Süresine Etki Eden Sebepler

Bir hastanın göreceği ortodontik tedavinin süresi, hastadan hastaya hatta ortodonti uzmanından ortodonti uzmanına farklılık gösterebilir. Hastanın şikayetçi olduğu bozukluk, göreceği ortodontik tedavi planının içeriğini ve dolayısıyla süresini de etkileyecektir. Genel olarak ortodontik tedavinin uzun sürdüğünü ve aşama aşama değişkenlik göstereceğini söyleyebiliriz. Kimi kapanış bozuklukları için tek aşamalı bir tedavi yeterliyken bazı tedavilerde ancak iki üç aşamadan sonra başarıya ulaşılabilmektedir. Daha basit ortodontik sorunlar birkaç aylık süreçlerde çözülebilirken, yaşanan sorunun türüne göre değişmek üzere birçok ortodontik tedavide 1-2 yıl gibi sürelerde başarılı sonuç alınmaktadır.

Ortodonti tedavisi fiyatlarıyla ile ilgili tüm sorularınız için lütfen bizi hemen arayın ve size uygun tedavi planı için harekete geçin.

Başarıyla sonuçlanan bir ortodontik tedavi için hastanın ortodonti uzmanıyla çok iyi uyum sağlaması, iyi bir takım çalışması içerisinde olması gerekmektedir. Ortodontik tedavi süreci boyunca hastanın randevularına sadık kalması, seans kaçırmamaya özen göstermesi tedavinin başarısında büyük rol oynayacaktır. Ayrıca ortodonti uzmanının tedavi boyunca yenebilecek yiyecekleri tüketmeye, dişleri korumaya ya da uygulanan apareyleri düzgün kullanmaya yönelik olarak vereceği talimatlara harfi harfine uyulmalıdır.

Ortodontik Tedavi Süresinin Uzamaması için Dikkat Edilecek Hususlar

Ortodontik tedavi boyunca diş fırçalama mutlaka ortodonti uzmanının önerdiği fırçalar kullanılarak, onun tavsiye ettiği şekilde yapılmalı, tedavi boyunca ihmal edilmemelidir. Diş üzerine sabitlenen braketler ya da teller nedeniyle ortodontik tedavi boyunca ağız içi, yiyecek artığı biriktirmeye müsait bir ortam halinde olacaktır. Bu nedenle özellikle tedavi boyunca diş fırçalamanın en doğru ve en düzenli şekilde yapılması büyük önem taşımaktadır. Ortodonti uzmanının belirteceği bazı sert ve yapışkan yiyecekleri tüketmek de tedavinin süresini uzatacak etkenlerden biri olacaktır.

Ayrıca ortodonti uzmanı tarafından verilen lastik, plak ya da ağız dışı aparey gibi mekanikler, hastanın kendi belirlediği süre ve şekillerde değil, mutlaka ortodonti uzmanının belirttiği şekilde ve sürelerde kullanılmalıdır. Aksi takdirde ortodontik tedavinin süresi normalde bitebileceği tarihten çok daha ileri tarihlere uzayabilir.

Özetlemek gerekirse,

  • Ortodontik tedavi hastadan hastaya, ortodontik problemin türü ve şiddetine göre farklılık gösterir.
  • Ortodonti uzmanı, dişleri ve çeneyi düzeltmek için uzun yıllar boyu aldığı eğitim ve birikimden gelen uzmanlığının ışığında, ortodontik teşhis, tedavi planı ve mekaniklerini hastaya sunar.
  • Hasta, dişlerin ve çenenin doğru konumlanabilmesi ve tedavinin hedeflenen sürede başarılı olabilmesi için ortodonti uzmanının verdiği talimatları harfiyen uygulamalıdır.
  • Hastanın kendisi ve ailesi, ortodonti uzmanının uygun gördüğü tedavi planı ve tedavi süresince verdiği talimatların uygulanması adına olumlu bir tutum içerisinde olmalı ve takım çalışması bilinciyle hareket etmelidir.