Diş Teli Takmadan Dişler Kendiliğinden Düzelir Mi?

Diş teli takmadan dişler kendiliğinden düzelmez. Çünkü herhangi bir müdahale olmadan çarpık, yamuk dişlerin kendiliğinden düzelmesi mümkün değildir. Bunun birçok nedeni vardır. Öncelikle kas ve kemik yapısının oturmuş bir konumu olduğundan düzelebilmesi için dışarıdan bir kuvvetin uygulanması gerekmektedir. Bu kuvvet ortodontik tedavi dediğimiz diş teli ile verilmez ise dişler de kıpırdamayacaktır. En azından gözle görülür bir düzelme olmayacaktır. Diş teli takmadan herhangi bir düzelme olmayacağına göre; çapraşıklık vakalarında diş teli uygulanması gerekir. Kendiniz için seçebileceğiniz farklı diş teli çeşitleri vardır. Bunlar metal braketler, porselen (şeffaf) braketler, lingual braketler veya şeffaf plaklar olabilir. Ortodonti uzmanları olarak hem dişlerin hareketini sağlayacak hem de onlara zarar vermeyecek kuvvetler uygulayarak, dişleri çene kemiği içinde hareket ettirerek, dişleri kesmeden, kaplama yapmadan dişleri düzeltebilirler.

Dişlerin Çarpık Çıkacağını Nereden Anlarız Ve Nasıl Önleriz?

Evet, dişlerin çarpık çıkacağını anlayabiliriz, bunun bazı belirtileri vardır. Bunlar genellikle;

  • Aileden gelen genetik bir bozukluktan
  • Çocukların uzun süre emzik kullanımı ve parmak emmesinden
  • Çocuklarda süt dişlerinin gereksiz çekilmesinden
  • Çocuk veya yetişkinlerin sadece ağız solunumu yapmasından,
  • Çocuk veya yetişkinlerin yatış ve beslenme bozukluklarından
  • Yetişkinlerin 20 yaş dişi sorunlarından

kaynaklanan çarpıklıklar olabilir. Diş doktorları dişlerin, süt dişlerinden itibaren nasıl çıkacağını bilmektedirler. Süt dişleri çok düzgün sıralanmış ve aralarında boşluk olmayan dişlerde, kalıcı dişler çarpık çıkabilir. Özellikle ailede bir problem varsa, çocukta da olma olasılığı yüksektir. Bu yüzden çocuğunuzun sürekli dişleri çıkmadan, süt dişleri çıktığında 3-6 ayda bir diş kontrolleri yapılmalıdır ve çekilecek diş röntgeni ile yapılacak değerlendirme sonucunda çarpık dişlerin oluşması önlenebilir. Eğer süt dişlerinin mutlaka çekilmesi gerekiyorsa, çekilecek yerin boş kalarak kalıcı diş çıkana kadar dişlerin kaymasını önleme amacıyla yer tutucu kullanmakta fayda vardır.

  • DİŞ TELİ TEDAVİSİ ÖNCESİ

  • DİŞ TELİ TEDAVİSİ SONRASI

Diş Teli Takmazsak İleride Dişlerde Ne Gibi Problemler Olabilir?

Diş teli tedavisi olmazsak ilerde bizi büyük problemler bekleyebilir. Bunu iki bölümde açıklayabiliriz. Birincisi estetik yönden, ikincisi sağlık yönünden bir takım problemler doğabilir. Dişlerdeki çapraşıklıklar diş çürükleri başta olmak üzere birçok diş ve diş eti sorununa sebep olurlar. Diş teli ile tedavi olunmaz ise öncelikle sağlık açısından birbiri üzerine oturmayan alt ve üst çene dişleri ileride çene eklemi problemlerine yol açabilir. Çiğneme problemleri olabilir, bu da sindirim sistemi sorunlarını beraberinde getirir. Konuşma şeklinin ve diksiyonun bozulmasına sebep olabilir. Hatta çok şiddetli diş çapraşıklıkları olan bireylerde psikolojik olarak sorunlara ve özgüven kayıplarına yol açmaktadır.

Yasal Uyarı: Sitede yayınlanan makaleler, videolar, görseller, grafikler ve diğer materyaller özgündür ve tüm hakları www.hakandonmez.com'a aittir. İçerikler kaynak gösterilmeden yayınlanamaz, ancak alıntılanan makale aktif link verilerek kullanılabilir. Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince içeriklerin izinsiz kullanılması kesinlikle yasaktır.
Şefaf Plaklarla Ameliyatsız Yüz Estetiği
Koruyucu ve önleyici ortodonti nedir?
Ortodonti Tedavi Aşamaları
Çarpık, yamuk diş tedavisi ile dişler nasıl düzeltilir?
Ortodontik Tedavi için Diş Çekimi
Çocuklarda erken süt dişi kayıpları ve yer tutucular