Ortodonti, diş hekimliğinin diş, çene ve yüz bozukluklarının tedavisini sağlayan dalıdır. Diş bozukluklarında diş, dişeti ve çene kemiği yapısı sağlıklı olduğu sürece tedavi yaşı yoktur, her yaşta dişlerin yeniden konumlanması sağlanabilir. Ancak çene bozukluklarında hastanın yaşına göre uygulanacak tedavinin içeriği değişme gösterebilir. Çenede kullanılacak ortodontik mekaniklerin bazıları hastanın en geç ergenlik döneminde olmasını gerektirir. Ergenlik dönemini geçirmiş bir hastada çeneye fonksiyonel ortopedik mekanikler uygulanamayacağından, yetişkin yaşlarında cerrahi işleme başvurulur.

18 yaşını geçmiş hastalarda alt ya da üst çenenin aşırı önde/arkada/yukarıda konumlanması ya da yana kaymış olması gibi bozukluklarda dişlerin, çene kemiklerinin, diğer yumuşak ve sert dokuların doğru anatomik yerlerine alınabilmesi için yapılan müdahalelere Ortognatik Çene Cerrahisi adı verilir.

SİZ DE BU KONUDAKİ TÜM SORULARINIZ İÇİN BİZİ HEMEN ARAYIN

 • ÜST ÇENE AMELİYATI

  Üst Çene Ameliyatı
 • Üst Çene Ameliyatı
 • Üst Çene Ameliyatı
 • Üst Çene Ameliyatı
 • Üst Çene Ameliyatı

Ortognatik cerrahi, kimi zaman ortodontik tedavinin uzun vadede daha başarılı sonuçlar verebilmesi için destekleyici olarak ya da ortodontik tedavinin süresini kısaltmak amacıyla da uygulanabilir.

Ortognatik cerrahide ilk aşama, ortodontik tedaviye başvurularak dişlerin çeneye uygun şekilde konumlandırılmasını sağlamaktır. Sonrasında ortodontik tedavi devam ederken ameliyat yoluyla alt ve üst çenenin birbirine ve yüze uyumlu bir konuma getirilmesi sağlanır.

 • ALT ÇENE AMELİYATI

  Alt Çene Ameliyatı
 • Alt Çene Ameliyatı
 • Alt Çene Ameliyatı
 • Alt Çene Ameliyatı
 • Alt Çene Ameliyatı

SİZ DE BU KONUDAKİ TÜM SORULARINIZ İÇİN BİZİ HEMEN ARAYIN

ORTOGNATİK CERRAHİ HANGİ DURUMLARDA UYGULANIR?

 1. Ortodontik tedavi, çene bozukluğunu tek başına tedavi edemediği zaman
 2. Isırmanın düzelmesini, hastanın yediklerini daha rahat çiğnemesini ve çenenin daha iyi işlev görmesini sağlamak amacıyla
 3. Uygulanan ortodontik tedavinin uzun vadede başarılı sonuç vermesi için
 4. Çenelerin yüze göre daha iyi konumlanmasını sağlamak için
 5. Çenenin doğru şeklini almasını sağlayarak daha estetik bir görünüm sağlamak için
 6. Hastanın nefes alma problemlerini sonlandırmak, uyku apnesi sorunlarını tedavi etmek için
 7. Hastada var olan konuşma bozukluklarını çözmek için
 8. Çene ağrılarını azaltmak için

Ortognatik cerrahi tedavisi, hastalara hem estetik hem de işlevsel açıdan birçok fayda sağlayan bir tedavi yöntemidir. Alt ve üst çenenin uygun olmayan şekilde konumlanmış olması, yemek yeme, çiğneme, konuşma gibi durumlarda sorun yaşanmasına neden olur. Ayrıca çene eklemi rahatsızlıklarından sindirim sisteminde yaşanan problemlere kadar birçok rahatsızlığa yol açabilir. Ortodonti uzmanları, gerektiğinde ortognatik cerrahiye başvurarak tüm bunlara kalıcı ve başarılı çözümler getirir.

Çene Ameliyatı (Ortognatik Cerrahi) ve Ortodonti Tedavisi: İki Tedavi Birden Neden ve Nasıl Yapılır?

Çene ameliyatı olmayı düşünenlerin, Dr. Hakan Dönmez ve Dr. Emre Hocaoğlu‘nun çene ameliyatları ve onlara eşlik eden ortodonti tedavileri hakkında derinlemesine bilgi verdikleri bu videoyu mutlaka izlemesi gerektiğini düşünüyoruz. Dr. Emre Hocaoğlu‘nun yaptığı alt çeneüst çene veya çift çene ameliyatları hakkında detaylı bilgi edineceğiniz bu videoda bahsedilen ameliyatlarla beraber yapılan ortodonti tedavileri hakkında da Dr. Hakan Dönmez açıklamalar yapıyor.

ÇENE AMELİYATI OLMAYI DÜŞÜNENLER, BU VİDEOYU MUTLAKA İZLEYİN!

SİZ DE BU KONUDAKİ TÜM SORULARINIZ İÇİN BİZİ HEMEN ARAYIN

Yasal Uyarı: Sitede yayınlanan makaleler, videolar, görseller, grafikler ve diğer materyaller özgündür ve tüm hakları www.hakandonmez.com'a aittir. İçerikler kaynak gösterilmeden yayınlanamaz, ancak alıntılanan makale aktif link verilerek kullanılabilir. Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince içeriklerin izinsiz kullanılması kesinlikle yasaktır.
Şefaf Plaklarla Ameliyatsız Yüz Estetiği
Koruyucu ve önleyici ortodonti nedir?
Ortodonti Tedavi Aşamaları
Çarpık, yamuk diş tedavisi ile dişler nasıl düzeltilir?
Ortodontik Tedavi için Diş Çekimi
Çocuklarda erken süt dişi kayıpları ve yer tutucular