DİŞ TELİ ÇEŞİTLERİ (BRAKETLER, PLAKLAR)

Diş tellerinin (braketlerin) farklı çeşitleri mevcuttur: En tanıdık olan metal braketler, dişin arkasına (lingual) takılan braketler, estetik görünümlü porselen braketler ve şeffaf plaklar diş teli çeşitleri olarak sayılabilir.

Metal Braketler (Diş Teli)

En sık kullanılan braket türlerinden biridir. Hasta ve ortodonti uzmanıyla birlikte verilen karara göre, dişlerin iç ya da dış tarafına yerleştirilir. Genel olarak en belirgin braket tipi olduğu söylenebilir, ancak metal braketlerin de farklı malzemelerden üretilen türleri vardır. En dayanıklı diş teli çeşididir.

GÖRÜNMEZ, ESTETİK DİŞ TELLERİ

Porselen (Şeffaf) Braketler

Metal diş teline göre daha az görünür olduğundan sıklıkla tercih edilen ortodontik tedavi şeklidir. Metal braketlere kıyasla daha az belirgin olduklarından, tedavi boyunca daha estetik bir görüntü sağlarlar. Şeffaf braketler olarak da bilinirler. Metal braketlere göre daha hassas olduklarından bakımına dikkat etmek gerekmektedir.

Porselen Braketler

Lingual Braketler

Yetişkin hastalar tarafından sıklıkla tercih edilen, farklı bir braket çeşididir. Bu tedavi yönteminde braketler dişlerin ön yüzeylerine değil, arka yüzeylerine (dil kısmına) yapıştırılır. İçten takılan diş telleri olarak da bilinen bu diş teli dışarıdan bakıldığı zaman görünmezler. Genellikle yetişkin ortodonti tedavisinde kullanılır.

Lingual Braketler

Şeffaf Plaklar (Telsiz Ortodonti, örnek: AsoAligner)

Telsiz ortodonti olarak bilinen bu yöntem, halk arasında şeffaf diş teli olarak bilinen şeffaf plaklar, hastalara kolay ve estetik bir çözüm sağlar.

Neredeyse hiç görünmezler

Takılıp çıkartılmaları ve temizlenmesi son derece kolaydır. Şeffaf düzelticileri hekiminiz size bir seri halinde verir ve bu seriyi siz iki haftada bir değiştirerek kullanırsınız. Dişleriniz bu arada azar azar istenilen yerlere doğru hareket ederler. Bu işlemi dişleriniz istenilen hizaya gelene kadar tekrarlarsınız. Bu plakların gözle görülmesi ve fark edilmesi zor olduğundan en çok yetişkinler tarafından tercih edilmektedir.

Şeffaf Plaklar