DİŞ TELİ ÇEŞİTLERİ (BRAKETLER, PLAKLAR)

Diş tellerinin (braketlerin) dört farklı çeşidi mevcuttur: Metal braketler, estetik görünümlü şeffaf safir braketler, şeffaf düzeltici plaklar (Invisalign) ve dişin arkasına (lingual) takılan braketler diş teli çeşitleri olarak sayılabilir.

Metal Braketler (Diş Teli)

En sık kullanılan braket türlerinden biridir. Ortodonti uzmanının hastasıyla birlikte verdiği karara göre, dişlerin dış tarafına yerleştirilir. Genel olarak en belirgin braket tipi olduğu söylenebilir, ancak metal braketlerin de farklı malzemelerden üretilen türleri vardır. En dayanıklı ve en detaylı düzeltimi yapan diş teli çeşididir.

Metal Braketler (Diş Teli)

En sık kullanılan braket türlerinden biridir. Hasta ve ortodonti uzmanıyla birlikte verilen karara göre, dişlerin iç ya da dış tarafına yerleştirilir. Genel olarak en belirgin braket tipi olduğu söylenebilir, ancak metal braketlerin de farklı malzemelerden üretilen türleri vardır. En dayanıklı diş teli çeşididir.

GÖRÜNMEZ, ESTETİK DİŞ TELLERİ

Safir (Şeffaf) Braketler

Metal diş teline göre çok daha az görünür olduğundan sıklıkla tercih edilen ortodontik tedavi şeklidir. Ortodonti uzmanının hastasıyla birlikte verdiği karara göre, dişlerin dış tarafına yerleştirilir. Metal braketlere kıyasla daha az belirgin olduklarından, tedavi boyunca daha estetik bir görüntü sağlarlar. Porselen veya seramik braketler ya da şeffaf diş teli olarak da bilinirler. Metal braketlere göre daha hassas olduklarından bakımlarına daha çok dikkat etmek gerekmektedir.

Porselen Braketler

Lingual Braketler

Yetişkin hastalar tarafından sıklıkla tercih edilen, farklı bir braket çeşididir. Bu tedavi yönteminde braketler dişlerin ön yüzeylerine değil, ortodonti uzmanının hastasıyla birlikte verdiği karara göre, dişlerin iç tarafına, arka yüzeylerine (dil kısmına) yapıştırılır. İçten takılan diş telleri olarak da bilinen bu diş teli dışarıdan bakıldığı zaman görünmez.

Lingual Braketler

Şeffaf Plaklar (Telsiz Ortodonti, örnek: AsoAligner)

Telsiz ortodonti olarak bilinen bu yöntem, halk arasında şeffaf diş teli ya da şeffaf düzeltici plaklar olarak da bilinir ve hastalara kolay ve estetik bir çözüm sağlar.

Neredeyse hiç görünmezler

Takılıp çıkartılmaları ve temizlenmesi son derece kolaydır. Şeffaf düzeltici plakları hekiminiz size kutular içinde bir seri halinde verir ve bu kutulardaki poşetler içinde olan plaklarınızı siz günlük kullanma sürenize göre bir hafta ya da iki haftada bir değiştirerek kullanırsınız. Dişleriniz bu arada azar azar istenilen yerlere doğru hareket ederler. Bu işlemi dişleriniz istenilen hizaya gelene kadar yani plaklarınız bitene dek tekrarlarsınız. Bu plakların gözle görülmesi ve fark edilmesi zor olduğundan çocuklar, gençler, ebeveynler ve yetişkinler tarafından tercih edilmektedir.

Şeffaf Plaklar