Halk arasında içten takılan diş teli ya da lingual diş teli olarak da bilinen lingual braketler dişlerinizin dil tarafına takılır ve sabit ortodontik tedavide estetik bir alternatif sağlar. Geleneksel diş tellerinin tüm özelliklerini taşırlar ve bunlara ek olarak görünmedikleri için size estetik bir sorun yaşatmazlar.

Lingual braketler ilk olarak 70’li yılların ortalarında uygulanmaya başlamıştır. Dünyadaki öncüleri arasında Dr. Craven Kurz, Dr. Didier Fillion, Dr. Dirk Wiechmann ve Dr. Isao Matsuno sayılabilir. Ülkemizde de uzun yıllardır başarıyla uygulanmaktadır. Dr. Hakan Dönmez; Dr. Didier Fillion’un 2001 yılında, Dr. Dirk Wiechmann’ın 2009 yılında, Dr. Isao Matsuno’nun ise 2012 yılında verdiği lingual ortodonti eğitimlerini başarıyla tamamlamış ve sertifika almaya hak kazanmıştır.

Dişlerin dış kısımlarına takılan labial braketler yani standart diş telleri gibi, lingual braket tedavi süreleri de 12-24 ay arasında olmaktadır. Tedavi başarıları da labial braketler gibi yüksektir. Lingual braketler dile temas ettikleri için 1-2 hafta hasta alışma döneminde tahriş ve konuşmada zorluk gibi rahatsızlık yaşayabilir. Ancak 1-2 haftadan sonra dil uyum sağlar ve bu tür problemler ortadan kaybolur.

Neden Lingual Ortodonti Tedavisini Seçmelisiniz?

Eğer görüntünüze çok önem veriyorsanız ve labial braketlerin görünümünün sizi rahatsız edeceğini düşünüyorsanız lingual braketler sizin için çok uygundur. Mesleğiniz gereği sürekli insanların karşısında kalıyorsanız ve diş tellerinin görünmemesi sizi daha rahat hissettirecekse lingual diş telleri sizin için en iyi çözümlerden biridir.

Uzun süredir ortodontik tedavi görüp dişlerinizi düzelttirmek istiyorsunuz ama diş tellerinin görünümünüzü etkileyeceğinden korkuyorsunuz. Gerçi diş tellerinin dişlerinizi düzelteceğini, düzgün dişlerin daha iyi temizlendiğini ve daha zor çürüdüklerini de biliyorsunuz. Bir de dişlerinizin görünümünden biraz utandığınız için gülerken ağzınızı kapatmaktan ve rahat bir şekilde gülememekten de sıkıldınız. Bu durumda alternatiflerinizden birisi lingual diş telleridir.

Lingual Braketlerin Avantajları

  • Ağzınızdaki diş tellerini insanların görebilmesi için ağzınızı iyice açmanız ve onların gerçekten çok yakınınıza gelip iyice bakması gerekir. Neredeyse hiç görünmezler.
  • Eğer spor yapıyorsanız veya üflemeli bir enstrüman çalıyorsanız lingual diş telleri sizin için çok uygundur.

Lingual Braketlerin Dezavantajları

Lingual Braketlerin Avantajları

  • Ağzınızdaki diş tellerini insanların görebilmesi için ağzınızı iyice açmanız ve onların gerçekten çok yakınınıza gelip iyice bakması gerekir. Neredeyse hiç görünmezler.
  • Eğer spor yapıyorsanız veya üflemeli bir enstrüman çalıyorsanız lingual diş telleri sizin için çok uygundur.

Lingual Braketlerin Fiyatları

Fiyatın herkes için önemli olduğunu biliyoruz. Her insan biriciktir ve özeldir. Bu yüzden her insanın diş yapısı ve bozukluğu da kendine özel olduğundan toplam tedavi fiyatı da kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Size özel teşhis ve tedavi planının belirlenmesi ve bunun için gerekli olan tedavi fiyatının ortaya çıkması için sizi kliniğimizde Dr. Hakan Dönmez’e muayene olmaya bekleriz.

SİZ DE BU KONUDAKİ TÜM SORULARINIZ İÇİN BİZİ HEMEN ARAYIN