• Protez

Vücudumuzda eksik ya da görevini tam olarak yerine getirmeyen bir bölgenin daha işlevsel olarak kullanılmasını sağlayan ilave uzuvlara protez adı verilir. Diş hekimliğinde de protez, çürük ya da diş eti hastalıkları gibi rahatsızlıklarda tedavi için geç kalındığında diş kayıpları yaşayan hastalarda uygulanır.

Hastalar, hangi dişlerinin eksik olduğuna ve genel sağlık durumlarına göre, diş kayıplarından farklı şekillerde etkilenirler. Kaybedilen diş sayısı fazlaysa ağızda büyük bir boşluk oluşur ve hissedilen rahatsızlığın boyutları artar. Telafi edilmeyen diş kayıpları diş eti rahatsızlıklarına yol açabilir, diş fırçalamayı, ağız bakımını daha zor hale getirebilir ve yeni rahatsızlıklar yaşanmasına yol açabilir.

Protez tedavisinde kaybedilmiş dişler, farklı malzemelerle elde edilen estetik yapay dişlerin takılmasıyla telafi edilir ve eskisi gibi işlev görmesi sağlanır. Protez dişlerin yapılmasıyla hastalar eksik dişlerinden dolayı yaşadıkları psikolojik rahatsızlıktan kurtulurlar, tekrar çiğneme etkinliklerine ve güzel bir gülümsemeye kavuşurlar.

Hastanın yaşadığı diş kaybının içeriğine göre, diş hekimlerinin hastaları için tercih ettiği protez türleri de farklılık göstermektedir. Genel olarak protezler sadece doktorun takabildiği ve çıkarabildiği Sabit Protezler ve hastanın kendisinin takıp çıkarmasına olanak tanıyan Hareketli Protezler olarak ikiye ayrılabilir. Bunların da kendi içlerinde malzeme ve yapı bakımından farklı türleri vardır. Hareketli protezler genellikle hastanın hiç dişi kalmamışsa uygulanır ve çoğunlukla yaşları ilerlemiş hastalarda tercih edilir.

Ağız bakımı her zaman olduğu gibi protez diş uygulanan hastalar için de en önemli konuların başında gelir. Protez dişlerin zarar görmemesi ve ağızda biriken kalıntılar nedeniyle ağız kokusuna yol açmaması için ağız bakımı ihmal edilmemelidir. Protez dişlerde temizlik konusu ihmal edildiği zaman, diş etinde iltihap bile görülebilmektedir.

PROTEZ DİŞLERİNİZE İYİ BAKMAK İÇİN

  • Protezinizi her yemekten sonra mutlaka suyla temizleyin
  • Öğün aralarında ve yatmadan önce mutlaka temizliğini sağlayın
  • Diş fırçalamak için protezlere özel diş fırçaları ve protez dişler için üretilen macunları tercih edin
  • Fırçalarken tüm yüzeylerin temizlendiğinden emin olun
  • Sabit proteziniz varsa eczanelerden alabileceğiniz özel diş iplerini kullanın
  • Hareketli proteziniz varsa eczanelerden alabileceğiniz kimyasal temizleyiciyi erittiğiniz sıvıda bekletin
  • Kimyasal sıvıda beklettiğiniz protezinizi kullanmadan önce yıkayın
  • Protez dişler üzerinde tartar ya da kalıcı lekeler oluşmuşsa temizletmek için gecikmeden diş hekiminize danışın
  • Protez dişlerinizi kullanırken düzenli olarak diş hekiminize uğrayıp kontroller yaptırmayı ihmal etmeyin