GÜNÜMÜZDE YETİŞKİNLERDE ORTODONTİ TEDAVİSİ

Güzel bir gülüş ve sağlıklı bir ağız ve diş yapısına sahip olmak, her yaştan insan için önemlidir. Her ne kadar yetişkinlerin vücut gelişimleri belli bir yaştan sonra durmuş olsa da, teknolojik gelişmeler sayesinde ortodontik tedavinin günümüzde geldiği seviyenin olanaklarından faydalanabilirler. Yetişkinler için uygulanan ortodontik tedavi yöntemlerinde tedavi çeşitleri, günümüzde birçok seçenek içerir ve ortodontik tedavi yetişkinler arasında oldukça yaygınlaşmıştır. Teknolojik gelişmelerin özellikle şeffaf ve farkedilmeyen ortodontik tedavi olanaklarını artması da ortodontik tedavinin yalnızca küçük yaşlarda uygulanan bir tedavi olmaktan çıkmasına yardımcı olmuştur.

Ortodontik tedavi, genel anlamda dişlerdeki çapraşıklıkların ve çenedeki düzensizliklerin iyileştirilmesini sağlar. İdeal bir diş yapısında alt dişlerin kutu gibi olduğunu düşünürsek, üst dişlerin de kutunun kapağı gibi olması gerekir. Ortodontik tedavinin en önemli avantajlarından birisi; dişlerin adeta çene kemiği içinde yüzdürülerek, dişleri lamina gibi protezler için kesmeye ya da kaplama yapmaya gerek kalmadan, doğal olarak düzelmelerini sağlamasıdır.

Tedavi Olanların Söyledikleri

Ben çok küçük yaşlardan beri okula gider gibi diş doktoruna giden biriyim :) Dişlerim fazlasıyla birbirlerinden bağımsız, kafalarına göre hareket ediyorlardı. Sonra onları barıştırıp, yakınlaştırmamıza ramen düzene alışamadılar. Uzun doktor arayışlarım üzerine Hakan beyle tanıştık ve bütün sorunları ortadan kaldırdı. Şiddetle tavsiye ediyorum, inatçı dişlerin dostu :)

Seda BakanAktris (son olarak Netflix Dizisi Zeytin Ağacı)

SİZ DE MUAYENE OLMAK,
BİLGİ ALMAK & TEDAVİYE BAŞLAMAK İÇİN
LÜTFEN BİZİ HEMEN ARAYIN

Bu fotoğrafların telif hakkı Amerikan Ortodonti Derneği’ne aittir

YETİŞKİNLERDE ORTODONTİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Yetişkinlerde ortodontik tedavi, tıpkı çocuklarda ve genç hastalarda olduğu gibi dişlerin üzerine uygun mekaniklerle hafif kuvvetler uygulanması ile yapılır. Hastanın ihtiyacı olan tedavi türüne uygun tel, plak, yay ya da lastik gibi malzemelerden oluşan apareyler, dişlere istenen yönde kuvvet uygulayarak dişlerin istenen pozisyonu almasını sağlar.

Yetişkinlerde görülen ortodontik bozukluklar arasında, çapraşıklık, seyreklik, ön çapraz kapanış, diş gıcırdatma/aşınma, diş eti sorunları, gömük, devrilmiş ya da eksik dişler, fırlaklık, açık kapanış, derin kapanış, alt ve üst çenelerin önde ya da geride olması sayılabilir. Tüm bu bozuklukların tedavisi yapılabilir, ancak dişleri saran diş eti ve kemik dokusunun sağlıklı olması şartıyla.

Yetişkinlerdeki bazı ortodontik bozuklukların sadece dişleri hareket ettirerek düzeltilmesi mümkün değildir, çenelerin de hareket ettirilmesine ihtiyaç duyulabilir. Asimetri adı verilen, çenenin bir tarafa doğru kayması sorunu gibi ya da üst çene ile alt çene arasında normalden fazla boyut ya da konum farkı olması gibi, küçük yaşlarda çözülmemiş problemler, yetişkinlerde ancak ortognatik çene cerrahisiyle tedavi edilebilmektedir. Ortognatik cerrahi tedavisinde genellikle ilk önce ortodontik tedavi ile dişler düzeltilir, sonra ortodontik tedavi devam ederken çene ameliyatı yapılarak çeneler düzeltilir. Ameliyattan sonra ortodontik tedavi ile dişler çenelerin yeni konumuna göre detaylandırılır.

Dişlerin ve çenelerin düzeltilmesi yetmez, düzgün konumlarının korunması ve kalıcılığının sağlanması da gerekir. Bu yüzden, ortodontik tedavi sonunda pekiştirme tedavisi yapılır. Fakat pekiştirmenin teşhis ve tedavi planlaması safhasında başlaması ve tedavi sırasında olgunlaştırılması önemlidir. Bu yüzden ortognatik cerrahi tedavisi de tüm ortodontik tedavilerde olduğu gibi çok önemli olan pekiştirme tedavisi ile bitirilir.

  • Yetişkinlerde Ortodontik Tedavi

YETİŞKİNLERDE ORTODONTİ TEDAVİSİNDEKİ BAZI FARKLAR

Yetişkin hastalarda aşırı yer darlığına bağlı çapraşıklık mevcutsa, bazen süt dişi olmayan sürekli dişler ve çürük olmayan sağlam dişlerin çekilmesi gerekir. Bu dişlerin normalde çekilmesini kimse istemez. Ancak, eğer dişlerin sağlıklı ve kalıcı bir şekilde dizilebilmesi için yeterli çene kemiği alanı mevcut değilse, diş çekimi yapmamak, düzeltilen dişlerin tekrar bozulmasına yol açar. Böyle bir vakada, diş çekimi yapmak belki bir kaç dişin kaybına yol açacaktır, fakat tüm dişlerin kutu ve kapak şeklinde konumlanması sağlanacağından, uzun vadede çok daha sağlıklı ve kalıcı olacaklardır. Eğer az düzeyde yer darlığına bağlı çapraşıklık mevcutsa, diş çekimine gerek kalmadan, sadece dişlerin en geniş noktaları olan ekvator hatları minimal düzeyde hiçbir zarar vermeden aşındırılarak da gerekli yer sağlanabilir.

Yetişkinlerde uygulanan ortodontik tedavi ile çocuklarda ve gençlerde uygulanan ortodontik tedavi süreleri farklılık gösterebilir. Tedavinin süresi hastanın çene kemiği yapısı ve yoğunluğuna, hekimiyle işbirliği düzeyine ve tedaviden almak istediği sonucun derecesine göre uzayıp kısalabilir. Çocuklarda da yetişkinlerde de sıkça rastlanan diş çapraşıklıkları her yaşta – dişleri saran diş eti ve kemik dokusu sağlıklıysa – sağlıkla ve başarıyla tedavi edilebilir.

Yetişkin bir hastaya implant ve/veya protez uygulanacağı zaman, o bölgedeki eksik diş nedeniyle diğer dişler o bölgeye doğru eğilmişse, uygulanacak implantın ve/veya protezin daha iyi konumlandırılması amacıyla ortodontik tedavi uygulanır. Böylece eğilen dişlerin yeniden dikeltilmesi sağlanarak, implantın ve/veya protezin düzgün bir şekilde konumlandırılması ve sağlıklı bir şekilde uygulanabilmesi mümkün olur.

Yetişkinlerde daha çok kemik erimesi nedeniyle dişlerin birbirlerinden ayrılması sonrası ortodontik tedaviyle dişler birbirlerine yaklaştırılarak bitiştirilir ve aralarındaki boşluklar herhangi bir proteze veya restorasyona gerek kalmadan doğal olarak kapatılabilir.

Yetişkin hastalar günümüzde artık geleneksel olarak tel tedavisi olarak bilinen metal görünümlü sabit ortodontik tedavi aygıtları olan braketlere mahkum değildirler. Teknolojik gelişmeler sayesinde tüm vakalarda sabit şeffaf braketler ve çıkarılabilir şeffaf düzeltici plaklar (Invisalign) kullanılarak sağlıklı ve başarılı ortodontik tedaviler yapabilmek mümkündür. Bunların yanında dişlerin ön tarafına yapıştırılmayan, arka tarafına takılan yani görünmeyen sabit lingual braketleri de unutmamak gerekir.

  • Alt Çene Ameliyatı
  • Üst Çene Ameliyatı

Yetişkinlerde Ortodonti

Yetişkin hastalar günümüzde artık geleneksel olarak tel tedavisi olarak bilinen metal görünümlü sabit ortodontik tedavi aygıtları olan braketlere mahkum değildirler. Teknolojik gelişmeler sayesinde tüm vakalarda sabit şeffaf braketler ve birçok vakada çıkarılabilir şeffaf düzeltici plaklar kullanılarak sağlıklı ve başarılı ortodontik tedaviler yapabilmek mümkündür. Bunların yanında dişlerin ön tarafına yapıştırılmayan, arka tarafına takılan yani görünmeyen sabit lingual braketleri de unutmamak gerekir.

ORTODONTİK TEDAVİ SADECE ÇOCUKLAR İÇİN DEĞİLDİR.

YETİŞKİNLER DE ORTODONTİ TEDAVİSİ GÖREBİLİR VE İSTEDİKLERİ ESTETİK GÜLÜŞE SAHİP OLABİLİRLER

SİZ DE MUAYENE OLMAK,
BİLGİ ALMAK & TEDAVİYE BAŞLAMAK İÇİN
LÜTFEN BİZİ HEMEN ARAYIN