Dr. Hakan Dönmez

Dr. Hakan Dönmez

1972 yılının soğuk bir kış gününde Ankara Çankaya’da doğdu. İlköğrenimini Mersin Çankaya İlkokulu’nda, orta ve lise öğrenimini Tarsus Amerikan Koleji’nde tamamladı. 1995 yılında İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi‘ni, 2002 yılında aynı fakültenin Ortodonti Anabilim Dalı’nda Doktora programını tamamlayarak Ortodonti uzmanı oldu.

Doktora Tezinin konusu “Nikel Titanyum esaslı genişletme aygıtlarının mikro yapısal ve mekanik özelliklerinin deneysel olarak incelenmesi”dir. Doktora referent hocası Sayın Prof. Dr. Melek Yıldırım, doktora tezinin deneysel analizlerini yaptığı İTÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü’ndeki danışman hocası Sayın Prof. Dr. Lütfi Öveçoğlu’dur.

Ortodonti ile ilgili çeşitli konularda bilimsel çalışmaları ve yayınlanmış makaleleri mevcuttur. 2003 yılında İstanbul’da Nişantaşı’nda muayenehane kuruluşunu gerçekleştirdi ve halen burada ekibiyle hastalarına tüm ağız ve diş sağlığı tedavi hizmetlerini vermeye devam etmektedir. Türk Diş Hekimleri Birliğiİstanbul Diş Hekimleri OdasıTürk Ortodonti DerneğiUluslararası Ortodonti Birliği, Amerikan Ortodonti Birliği, Charles H. Tweed Uluslararası Ortodonti Araştırmaları VakfıEDAD (Estetik Diş Hekimliği Akademisi Derneği) üyesidir. İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Mezunları ve Mensupları Derneği’nin kurucu üyesidir ve ilk dönem genel sekreterlik görevinde bulunmuştur.

Dr. Hakan Dönmez

Dr. Hakan Dönmez

Birçok kez Amerika, İngiltere, Japonya ve Güney Kore’deki  üniversite ve özel ortodonti kliniklerine uzmanlık alanındaki bilgi ve görgüsünü artırmak amacıyla bilimsel ziyaretler gerçekleştirmiştir. Amerika’da Kuzey Karolayna üniversitesinde Chapel Hill’da dünya çapında ortodonti dalında otorite kabul edilen Prof. Dr. William R. Proffit ve dünya çapında ortognatik çene cerrahisi dalında otorite kabul edilen Prof. Dr. Timothy A Turvey’den bir ay eğitim almıştır. Yine Amerika’da Santa Barbara’da dünya çapında ortognatik çene cerrahisi dalında otorite kabul edilen Prof. Dr. G. William Arnett’den bir hafta eğitim almıştır. Yurt içinde ve yurt dışında güncel mesleki bilimsel kongre, kurs ve seminerleri takip etmekte, her yıl Mayıs ayında Amerikan Ortodonti Birliği’nin düzenlediği dünyanın en geniş çaplı ortodonti kongresine katılmakta ve değişik eyaletlerdeki diş kliniklerini ziyaret etmektedir.

Hobileri: Aikido’da (Japon savunma sanatı) 4. Dan’dır. İaido’da (Yaydo-Japon kılıç sanatı) 2. Dan’dır. Kuyumculuk (gümüş plakalardan kolye, küpe, yüzük tasarımı ve imalatı ve değerli taş mıhlama) yapmaktadır. Uzman seviyesinde İngilizce, az-orta düzeyde İspanyolca (Cervantes Enstitüsünde dört kur bitirmiştir. Enstitü öğrencileri arasında düzenlenen İspanyolca makale yarışmasında “Hemos creado todo del agua” makalesiyle üçüncülük ödülünü kazanmıştır) ve az düzeyde Japonca (özel dersler almıştır) konuşmaktadır. Evlidir ve iki çocuk babasıdır.