SAFİR BRAKETLER (ŞEFFAF DİŞ TELİ)

Geleneksel diş telleri gençler arasında çok sık kullanılmakta, günümüzde değişik renkte elastik ligatürlerin de uygulanmasıyla bir moda hareketi bile yaratılabilmektedir. Ancak yetişkinler için durum daha farklıdır. Profesyonel veya genel sosyal yaşamlarında ve kişisel hayatlarında yetişkinler bir ağız dolusu metal teli karşılarındaki insanlara göstermek istemezler. Safir braketler bu durumda iyi bir alternatif olabilir.

Safir braketler, ağzında metal braket taşıma fikrine bir türlü ısınamayan kişiler için bir çözüm sunmuştur. Seramik braket ya da porselen braket türleri de olan şeffaf diş telleri yetişkin hayat tarzına uygun olmaları için tasarlanmışlardır. Safir braketler tamamen saydam olduğundan dişlerinizin üstünde braketler olduğu gerçeğini olabildiğince saklar. Geleneksel diş tellerinin aksine safir braketler cama benzeyen bileşik bir maddeden yapılmış olduklarından dişlerinizin görüntüsünü kapatmazlar.

Safir braketler estetik düşünülerek yaratılmıştır. Kötü ağız hijyeni olan hastalar da bile leke tutmazlar ve camsı şeffaf görüntüleri değişmez. Ark telleri diş rengi ile kaplanmış yapıda, braketleri ark tellerine bağlayan elastik ligatürler de genellikle şeffaf  ya da inci renkli seçilirse tamamen estetik bir görüntü sağlarlar.

Safir Braket Özellikleri

  • Safir braketler ile metal braketler arasında tedavi süresi bakımından çok fark yoktur. Oluşabilecek süre farklılıkları genellikle hasta işbirliği kaynaklıdır.
  • Safir braketlerin dayanıklılığı son yıllarda gelişen teknoloji ile artmıştır ve metal braketler kadar dayanıklı olmaya başlamışlardır.
  • Diğer braket türlerinde de olduğu gibi safir braketlere de zarar vermemek için sert ve yapışkan yiyeceklerden kaçınmanız gerekir.
  • Aktif sporla uğraşan kişilere safir braketler ile koruyucu sporcu plağı takması tavsiye edilir.
  • Gözle pek fark edilmese de safir braketler metal braketlerden çok az daha büyüktürler ancak şeffaf olduklarından bu estetik bir sorun yaratmaz.

Uzun süredir ortodontik tedavi görüp dişlerinizi düzelttirmek istiyorsunuz ama diş tellerinin görünümünüzü etkileyeceğinden korkuyorsunuz. Gerçi diş tellerinin dişlerinizi düzelteceğini, düzgün dişlerin daha iyi temizlendiğini ve daha zor çürüdüklerini de biliyorsunuz. Bir de dişlerinizin görünümünden biraz utandığınız için gülerken ağzınızı kapatmaktan ve rahat bir şekilde gülememekten de sıkıldınız. Bu durumda alternatiflerinizden birisi safir braketlerdir.

Safir Braket Fiyatları

Fiyatın herkes için önemli olduğunu biliyoruz. Her insan biriciktir ve özeldir. Bu yüzden her insanın diş yapısı ve bozukluğu da kendine özel olduğundan toplam tedavi fiyatı da kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Size özel teşhis ve tedavi planının belirlenmesi ve bunun için gerekli olan tedavi fiyatının ortaya çıkması için sizi kliniğimizde Dr. Hakan Dönmez’e muayene olmaya bekleriz.