Diş teli taktırmanın avantajları nelerdir?

Diş teli taktırmanın en büyük avantajı sağlıklı ve estetik dişlere kavuşmaktır. Birçok kişi dişlerindeki çarpıklık, bozukluk veya çene problemleri yüzünden rahat bir şekilde gülümseyemez. Bunun için başvurulan ortodonti uzmanı, dişlerde yapılacak detaylı bir muayene ve röntgen incelemesinden sonra çeşitli tedaviler uygulayarak hastaların bu problemlerini çözer. Bu yöntemlerden en etkilisi ise diş teli tedavisidir. Bu tedaviyi sizin de desteğinizle tamamladıktan sonra sizi sağlıklı ağız ve diş yapınızla, cazibeli ve ömür boyu sizinle kalacak yeni gülüşünüz ile baş başa bırakır.

Çarpık, yamuk ve bozuk dişlerin tedavisinde kullanılan diş teli (braket), size tedaviniz bittiğinde estetik bir görünüş kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda güzel ve sağlıklı bir gülüş sağlar. Güzel bir gülümseme ise kişinin yaşam kalitesini ve kendine güvenini artırır. Bu yüzden ortodontik tedaviye başlamak sağlık ve estetik yönden birçok fayda sağlamaktadır.

Diş teli tedavisine başlamanın avantajları

Sağlık Açısından Avantajları

Çiğneme dişlerin birincil görevidir. İdeal sıralanmış dişler çiğneme, ısırma, konuşma fonksiyonlarını düzgün bir şekilde yerine getirir. Yani çiğneme fonksiyonu düzeldiğinde yemekler iyi öğütüldüğü için sindirim kolaylaşır. Konuşma fonksiyonu düzeldiğinde bazı harflerin telaffuzunda ve diksiyonda yaşanan sıkıntılar ortadan kalkar.

Dişlerdeki çapraşıklık ve kapanış bozukluğu vakalarında dişlerin araları temizlenemediğinden sık sık görülen diş çürümeleri ve aşınmalarından korur. Yine bu sebepten oluşan diş taşları yüzünden, sağlam dişleri kaybetme riskini ortadan kaldırır.

Ağızda sıkışık ve bitişik dişler yüzünden oluşan bakterilerin oluşmasını önler.  Diş eti ve kemik hastalıklarının diş teli tedavisinden sonra görülme sıklığı azalır.

Erken yapılan diş teli tedavisi hastayı ilerleyen yaşlarda çene ameliyatından kurtarır.

Çene ile ilgili eklem ve kaslarda oluşan problemleri engeller. Diş teli tedavisi ile dişlerin birbiriyle olan kapanış sorunlarını giderir. Çene kaslarının yaptığı baskıdan oluşan baş ağrılarını ortadan kaldırır.

Düzgün sıralanmış dişlerde, diş fırçası diş yüzeyine daha iyi temas eder ve böylece ağız temizliği ve hijyeni kolaylaşır, diş ipi kullanımı daha rahat olur.

Çapraşık dişler ve çene sorunları düzeldiğinde yüz estetiğiniz, dudak şekli ve profilinizde pozitif değişiklikler olur.

Ortodontik tedavinin yapılması sayesinde tüm bu sorunlar ortadan kalkmış olur.

Dr. Hakan Dönmez WhatsApp

Estetik Açıdan Avantajları

Diş teli tedavisinin sağlık açısından birçok yararı olduğu gibi estetik ve psikolojik yönden faydaları da yadsınamaz. Kişinin düzgün dişlere sahip olması özgüvenini yerine getirmekte, sosyal ve mesleki açıdan ilişkilerini güçlendirmektedir. Kendimize olan güvenimizin artması da, mutlu ve cana yakın bir imaj çizmemizi sağlar. En önemlisi de güzel bir gülüş ile daha fazla sosyalleşir ve insanlarla ilişkilerimiz güçlenir.

Herkes en güzel, en büyüleyici gülümsemenin peşindedir. Ortodonti uzmanınız da sizin için aynısını ister. Aynı zamanda sorunlarınızı ömür boyu sürecek şekilde çözecek sonuçlar almayı hedefler. Her birey kendisi için her şeyin en iyisini isteme hakkına sahiptir. Bu nedenle mutluluğunuz, sağlığınız, hayal ettiğiniz gülüş ve yaşam kalitesi için vakit kaybetmeden ortodonti uzmanınızla görüşün, yaşamınız için benzeri olmayan bir yatırım yapın.

Dr. Hakan Dönmez - Telefon Numarası
Şefaf Plaklarla Ameliyatsız Yüz Estetiği
Koruyucu ve önleyici ortodonti nedir?
Ortodonti Tedavi Aşamaları
Çarpık, yamuk diş tedavisi ile dişler nasıl düzeltilir?
Ortodontik Tedavi için Diş Çekimi
Çocuklarda erken süt dişi kayıpları ve yer tutucular