Ortodontik Tedaviler Estetik Ameliyatlara Artık Rakip

Ortodontik Tedavi İle Ameliyatsız Yüz Estetiği

Estetik ve güzel bir görünüm için sadece güzel bir burun ya da iyi bakılmış bir cilt yeterli değil. Yüz estetiğinde hiç şüphesiz dişlerdeki düzen ve çene yapısının yüzle orantılı olması da çok önemli. İşte bu yüzden yüz estetiği için son zamanlarda ortodonti uzmanlarına başvuran hastaların sayısı giderek artıyor.

Geliştirilen yeni teknolojiler sayesinde artık yüz estetiğine çok büyük oranda katkı sağlanabiliyor. Yüz simetrisi bozulmuş, profil görüntüsü sorunlu olan, özellikle alt çenesi önde olan kişilerde eğer uygun ise ortodontik tedavi ile ameliyatsız yüz estetiği yapılmaktadır. Hastanın durumuna göre fonksiyonel aygıtlar, dişlikler veya şeffaf düzeltici plaklar (görünmeyen telsiz ortodonti) tedavide kullanılan ortodontik uygulamalar olarak sayılabilir.

Diş Hekimliğindeki Gelişmeler ve Estetik Gülüşlere Etkisi

Neyse ki kozmetik diş hekimliğindeki gelişmeler, giderek artan sayıdaki insana etkileyici yeni gülüşler kazandırarak hayatlarında olumlu etkiler kazandırmaktadır.

Dişlerin Invisalign şeffaf düzeltici plaklar ile estetik bir gülüş kazandıracak şekilde konforlu bir tedaviyle düzeltilmesi çağdaş ortodontide önemli bir tedavi şekli haline gelmiştir.

Her insan hoş bir yüz estetiğini ve çekici bir gülüşü hak eder. Buna ulaşmak için günümüzde bunu kişisel bir hedef olarak belirlemek ve bu yönde aksiyon almak yeterlidir.

Alt Çenesi Normalden Geride Olanlar İçin Çözüm: Şeffaf Plak

Alt çenesi normalden geride olanlar, normalden önde olanlardan biraz daha şanslı. Çünkü alt çeneyi fonksiyonel apareylerle yani özel dişliklerle bir miktar öne almak mümkün. Bu durumda özellikle ideal tedavi olarak çene ameliyatı tavsiye edilse bile, ameliyat olmak istemeyen yetişkinler için çok avantajlı. İlk önce bir apareyle alt çene yaklaşık altı ayda öne alınır sonra da Invisalign düzeltici şeffaf plaklarla dişler düzeltilip tedavi bitirilir.

Alt Çenenin Fonksiyonel Apareylerle İleri Alınması ve Şeffaf Plaklarla Dişlerin Düzeltilmesinin 5 Avantajı

1- Çene Ameliyatı İhtiyacı Ortadan Kalkar

Uzun ve zorlu bir işlem olan çene ameliyatı ihtiyacı ortadan kalkar. Şeffaf Plaklarla uygun hastalarda çok iyi sonuçlar alınması mümkündür.

2- Dolgun Gıdı Sorunu Düzelir

Kişinin dolgun bir gıdısı varsa, alt çenenin apareyle öne alınmasıyla zayıflar. Gıdının zayıflaması kişinin genel görünümünü iyileştiren daha estetik bir profil yaratır. Fonksiyonel ortodontik tedavi bu yönüyle; her yaştaki insana arzu ettiği, doğal ve güzel boyun çizgisine ulaşmada yardımcı olabilir.

3- Yüz Simetrisi Düzelince Yüz Estetiği de İyileşir

Alt çene yüzün orta çizgisine göre normalde sağda ya da soldaysa, ortalanması yüz estetiğini büyük oranda arttırır. Alt çene öne alınırken ortalayacak şekilde hafifçe sağa ya da sola alınabilir, dişlerin detaylandırıldığı safhada dişlerin açılarını değiştirerek ve gerekli elastiklerin kullanılması sağlanarak, iskeletsel ve dişsel orta çizgi ideal konuma getirilebilir.

4- Şeffaf Plaklar, Metal Braket (Diş Teli) Takmak İstemeyenler İçin İdeal Çözüm Olabilir

Halk arasında diş teli olarak bilinen sabit ortodontik tedavi braket adı verilen ataçmanların dişlerin üzerine yapıştırılmasıyla yapılır. Bu da tedavi olan bireyleri görüntü olarak rahatsız edebilir. Alt çenenin normalde konumlanması gereken yere yani öne alınmasından sonra alt ve üst diş grupları daha iyi kapanır ve geriye sadece dişlerin detaylı düzeltilmesi kalır. Hastalara braketlerin dişlerini bozukluk ve işbirlikleri nispetinde %90-%100, Invisalign şeffaf düzeltici plakların %70-%90 oranında düzeltebileceği bilgisini verilmesine rağmen genellikle Invisalign’ı tercih ederler. Çünkü istediklerinde takıp, istediklerinde çıkartabilirler, ağrı ve tahriş düzeyi daha düşük olur. Böylelikle “ben hayatta tel taktırmam” diyen kişiler için etkili ve sonuca giden bir alternatif sunmuş olunur. Hastaların dişleri düzeltilirken, nasıl düzeltildiğini farkedemezler. Braketlerin avantajı ise dişlerin uzayın üç yönünde ideal bir şekilde düzeltilebilmesidir.

5- Olası Uyku Apnesi ve Horlama Sorunları Azalır veya Kaybolur

Alt çene normalden geride ise, uykuda dil kökünün nefes borusunu tıkamasıyla ve birçok değişik faktörün de etkisiyle hava akışı durabilir, uyku apnesi ve horlama oluşabilir. Alt çenenin daha önde konumlandırılması, dil kökünü de öne alacağından tekrar hava akışının başlamasına katkıda bulunacaktır. Bu da kişinin daha sağlıklı olmasını sağlar ve hayat konforunu artırır.

Estetik Bir Gülüşün Bize Kazandırdıkları

Aydınlık ve çekici bir gülüşün etkileyici bir ilk izlenim yarattığını biliriz. Gülüşünüz, karşınızdakine hiç bir söz söylemeden kendine güvenen, iyimser ve arkadaş canlısı bir kişiliğiniz olduğu mesajını iletir. Estetik açıdan hoş bir gülümseme, insanları cezbeden ve size komplimanda bulunmalarını ve olumlu tepkiler vermelerini sağlayan çekici bir özelliktir.

Estetik Bir Gülüşün Psikolojik ve Duygusal Etkileri

Gülüşünüzün fiziksel etkileri yanında kişiliğinize önemli psikolojik ve duygusal etkileri de vardır. Eğer gülüşünüzden memnun değilseniz diğer insanların sizi nasıl algıladığı bundan ciddi şekilde etkilenir. Bu sizi ürkek, çekingen, içine kapanık, üzgün ve sinirli yapabilir. Kendinizi itici, yetersiz ve güvensiz hissettirebilir.

Yüz Estetiğinin Çene ve Dişler İle Bağlantısı

Çenelerin ve dişlerin doğru konumda olması dudakların da doğru konumda olmasını sağlıyor. Yapılan araştırmalar da gösteriyor ki bu, yüz estetiği ve çekicilik açısından çok önemli. Ortodontik diş tedavisi ile, dişlerdeki çapraşıklık, ayrıklık gibi sorunlar, dişleri çene kemiği içinde adeta yüzdürerek hareket ettirilip düzeltilebiliyor. Çenelerin konumu bozuksa plastik cerrahların da desteğiyle ameliyatla öne, arkaya, aşağıya, yukarıya, sağa ya da sola almak mümkün. Buna ek olarak dişlerin de çene içinde düzgün bir şekilde dizilmesi, alt ve üst çene dişlerinin düzgün bir şekilde kapanması, daha fonksiyonel bir çiğnemenin yanı sıra yumuşak dokulara da olumlu yansıyarak, profil de dahil olmak üzere yüz estetiğine büyük bir katkıda bulunur. Karşıdan bakıldığında ise cephe simetrisinin düzelmesi kişinin çekiciliğini birebir etkiler.

Diş problemleriniz ile ilgili tüm sorularınız için lütfen bizi hemen arayın.

0 (212) 219 63 61

Yasal Uyarı: Sitede yayınlanan makaleler, videolar, görseller, grafikler ve diğer materyaller özgündür ve tüm hakları www.hakandonmez.com'a aittir. İçerikler kaynak gösterilmeden yayınlanamaz, ancak alıntılanan makale aktif link verilerek kullanılabilir. Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince içeriklerin izinsiz kullanılması kesinlikle yasaktır.
Şefaf Plaklarla Ameliyatsız Yüz Estetiği
Koruyucu ve önleyici ortodonti nedir?
Ortodonti Tedavi Aşamaları
Çarpık, yamuk diş tedavisi ile dişler nasıl düzeltilir?
Ortodontik Tedavi için Diş Çekimi
Çocuklarda erken süt dişi kayıpları ve yer tutucular