Ortodontik Şeffaf Plak Tedavisi (Telsiz Tedavi)

Braketsiz tedavi yöntemi olan şeffaf plak (şeffaf aparey) tedavisi, yetişkin hastalar için braketlere alternatif olarak kullanılan hareketli ortodontik tedavi yöntemidir. Gün geçtikçe daha fazla ortodonti uzmanı, dişlerdeki çarpaşıklık, sıkışıklık, seyreklik ve konumlanma bozukluklarını tedavi etmek amacıyla bu yönteme başvurmaktadır. Şeffaf apareylerde metal teller ve braketler kullanılmaz. Hasta bu plakları isterse yemek yemeden, dişlerini fırçalamadan ya da diş ipi kullanmadan önce kolayca çıkarıp takabilir.

Şeffaf plak tedavisi; şeffaf diş teli sistemleri içerisinde dişlerde en az belli olanı ve en konforlusudur. Bu yüzden halk arasında “telsiz ortodontik tedavi” olarak bilinir. Hastaların çoğu ortodonti hekimlerine geldiğinde şeffaf aparey takılacağını düşünerek gelir. Fakat bu yöntem her hasta için uygun olmayabilir. Şeffaf plaklar ileri seviyedeki ortodontik bozukluklarda kullanılamayabilir. Örneğin; bir hastada hem şeffaf plak (aparey) tedavisi hem de sabit ortodontik tedavi ile kombine bir şekilde tedavi planlaması yapılabilir. Hekiminizin muayenesi sonucunda en sağlıklı bilgiyi alabilirsiniz.

İstanbul dışında yaşıyorsanız ve İstanbul'da tedavi olmak istiyorsanız şeffaf plaklar sizin için en uygun seçenek olabilir.

Bizi arayın, size daha iyi anlatalım.

0 (212) 219 63 61

Yurt Dışından Gelen Hastalar İçin Şeffaf Plak Tedavisi

Şeffaf apareylerde birçok sistem mevcuttur. Genellikle her aktivasyon üçer plaktan oluşur ve eğer hastamız altı haftada bir gelebilirse her aktivasyondan sonra ölçü yani dişlerin kalıbının alınması faydalıdır. Ancak şehir dışından ya da yurt dışından gelen hastalarımızın üç aktivasyonda bir yani 18 haftada bir gelmesi yeterlidir. Bu da şehir dışından ya da yurt dışından gelmek isteyen hastalarımızın şeffaf düzeltici plaklarla ortodontik tedavi görmesini kolaylaştırmaktadır.

Şeffaf Plakların (şeffaf aparey) Avantajları Nelerdir?

Bize ortodontik tedavi için başvuran hastalarımız genellikle dişlerini düzeltmemizi isterken, düzeltici apareylerin görünmesini istemezler. Düzeltici apareyler; halk arasında diş teli olarak bilinen metal braketler, şeffaf diş teli olarak bilinen porselen braketler, lingual braketler ya da şeffaf düzeltici plaklar olabilir. Bunlar arasında düzeltici olmasının yanı sıra istenildiğinde çıkarılabilen ve çıkarılmasa bile neredeyse hiç fark edilmeyen tek aparey şeffaf düzeltici plaklardır. Farkedilmemeleri bir avantaj olsa da, çıkarılabilmeleri ve takılmadıklarında tedavinin kesintiye uğraması dezavantajdır. Bu nedenle tedavi etkinliği başta hasta işbirliği olmak üzere birçok faktöre bağlıdır. Sabit ortodontik apareyler ile kesintisiz diş düzelmesi görülürken, şeffaf plaklarla diş düzelmesi hastanın günlük takma süresine bağlıdır. Bazı hastalar şeffaf plaklarını sadece geceleri takarken, gündüz de takmayı denemekte, rahat olduğunu ve farkedilmediğini görünce gündüzleri de kullanmaya başlamakta ve gece gündüz kullanmaktadır.

Telsiz Ortodonti ile Düzgün Dişlere Sahip Olabilirsiniz

Tüm tedavilerde olduğu gibi ortodontik tedavide de teşhis, tedavi planı ve tedavi hedefleri çok önemlidir ve ancak bunlar doğru saptanırsa kullanılacak tedavi mekanikleri başarılı olur. Gerekli tüm tıbbi bilgiler verilerek, kullanılacak tedavi mekanikleri ve tedavi hedeflerinin detayları hasta ile birlikte saptanırsa, hasta tedaviye dahil olacağından ve hastanın beklentileri gerçekçi olacağından, en üst düzeydeki hasta motivasyonu ile başarılı sonuçlar elde edilecektir. Şeffaf plakların bu bağlamda hastaları en çok motive eden tedavi mekanikleri olduğu görülmektedir.

Şeffaf Plak Tedavisine Alternatif Bir Tedavi Şekli Var Mı?

Evet. Şeffaf plaklarla tedavide istenen sonuç elde edilemez, ortodontik probleminiz ileri seviyede ve braketlerin görünümünden rahatsızsanız sıklıkla tercih edilen porselen diş teli size en uygun seçenek olabilir. Metal braketlere kıyasla daha az belirgin olduklarından, tedavi boyunca daha estetik bir görüntü sağlarlar. Şeffaf braketler olarak da bilinirler. Hekiminiz ortodontik muayenenizi yaptıktan sonra en uygun braket seçeneğini size açıklayacaktır.

Şeffaf Plak Tedavisine Alternatif En Uygun Seçenek Şeffaf Diş Teli Olarakta Bilinen Porselen Diş Telidir.

Şeffaf Plak ile Tedavi Fiyatları

Fiyatın sizler için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Ancak her kişinin durumu kendine özel olduğu için toplam tedavi fiyatı da kişiye göre değişken olur. Sizin için gerekli tedavinin belirlenmesi ve tedavi planıyla fiyatının ortaya çıkması için sizi kliniğimize bekleriz.

Şeffaf Plak ve Diş Teli (braket) Tedavinizi Mutlaka Ortodonti Uzmanlarına Yaptırınız.

Yasal Uyarı: Sitede yayınlanan makaleler, videolar, görseller, grafikler ve diğer materyaller özgündür ve tüm hakları www.hakandonmez.com'a aittir. İçerikler kaynak gösterilmeden yayınlanamaz, ancak alıntılanan makale aktif link verilerek kullanılabilir. Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince içeriklerin izinsiz kullanılması kesinlikle yasaktır.
Şefaf Plaklarla Ameliyatsız Yüz Estetiği
Koruyucu ve önleyici ortodonti nedir?
Ortodonti Tedavi Aşamaları
Çarpık, yamuk diş tedavisi ile dişler nasıl düzeltilir?
Ortodontik Tedavi için Diş Çekimi
Çocuklarda erken süt dişi kayıpları ve yer tutucular