Şeffaf Diş Teli ve Şeffaf Plakların (şeffaf aparey) farkı nedir?

Halk arasında “Şeffaf Diş Teli” olarak bilinen “Şeffaf Plaklar”, diğer şeffaf ve estetik braketler (porselen-seramik ve lingual diş telleri) ile karıştırılmaktadır. Ortodonti tedavisi yaptırmayı düşünenlerin en çok kafasını karıştıran soruların başında, ikisi de şeffaf olduğu için şeffaf diş teli ve şeffaf düzeltici plaklar (invisalign) gelmektedir. Şeffaf diş teli tedavisinde braketler ve teller kullanılır. Şeffaf apareyler ise görünmeyen telsiz ortodonti tedavisi olarak bilinir, tel ve braketler yerine, dişlerinizin kalıbı alınarak yapılan şeffaf düzeltici plakalar kullanılır.

Şeffaf diş telleri ve şeffaf apareyleri birbirinden ayıran en belirgin farkları, görüntüsü, kullanılan malzeme, maliyet ve hasta konforudur.

Şeffaf diş teli diye halk arasında bilinen bu şeffaf diş düzelticiler (şeffaf apareyler) hastalara kolay ve estetik bir çözüm sağlar. Neredeyse hiç görünmezler ve takılıp çıkartılmaları son derece kolaydır.

Hastaların çoğu ortodonti hekimlerine geldiğinde şeffaf aparey takılacağını düşünerek gelir.

Şeffaf plak tedavisi; şeffaf diş teli sistemleri içerisinde dişlerde en az belli olanı ve en konforlusudur. Bu yüzden halk arasında “telsiz ortodonti tedavisi” olarak bilinir. Hastaların çoğu ortodonti hekimlerine geldiğinde şeffaf aparey takılacağını düşünerek gelir. Fakat bu yöntem her hasta için uygun olmayabilir. Şeffaf plaklar ileri seviyedeki ortodontik bozukluklarda kullanılamayabilir. Örneğin; bir hastada hem şeffaf plak (aparey) tedavisi hem de sabit ortodontik tedavi ile kombine bir şekilde tedavi planlaması yapılabilir. Genelde her hastaya uygun olduğu dile getirilse de, hekiminizin muayenesi sonucunda en sağlıklı bilgiyi alabilirsiniz.

Şeffaf Plaklar (Telsiz Ortodonti, örnek: Invisalign)

Telsiz ortodonti olarak bilinen bu yöntem, halk arasında şeffaf diş teli olarak bilinen şeffaf plaklar, hastalara kolay ve estetik bir çözüm sağlar. Gün geçtikçe daha fazla ortodonti uzmanı, dişlerdeki çarpaşıklık, sıkışıklık, seyreklik ve konumlanma bozukluklarını tedavi etmek amacıyla bu yönteme başvurmaktadır. Şeffaf apareylerde (plakların üzerinde) metal teller ve braketler bulunmamaktadır.

Neredeyse hiç görünmezler

Şeffaf Diş Telleri

GÖRÜNMEZ, ESTETİK DİŞ TELLERİ

Estetik görünümlü porselen-seramik braketler şeffaf diş teli olarak bilinmektedir. Şeffaf plaklar da plağın üzerinde diş teli (braketler) olmamasına rağmen halk arasında şeffaf diş teli olarak bilinerek diğer sabit diş telleri tedavisi ile karıştırılmaktadır.

Şeffaf (Porselen) Braketler

Porselen, seramik diş telleri tedavi boyunca daha estetik bir görüntü sağlarlar. Şeffaf braketler olarak da bilinirler. Hassas olduklarından bakımına dikkat etmek gerekmektedir. Seramik braket (diş teli), diş renginde braket (diş teli) olarak da bilinen porselen diş telleri yetişkin hayat tarzına uygun olmaları için tasarlanmışlardır. Porselen diş teli dişlerinizin üstünde braketler olduğu gerçeğini olabildiğince saklar. Geleneksel diş tellerinin aksine porselen diş telleri cama benzeyen bileşik bir maddeden yapılmış olup dişlerinizin görünmesini engellemez.

Porselen diş teli estetik düşünülerek yaratılmıştır. İyi bakıldıkları zaman porselen diş telleri leke tutmazlar. Teli tutan lastik bantlar da genelde beyaz renkli veya şeffaf olup braketler ile uyum sağlarlar. Şeffaf diş telleri seramik, porselen haricinde safirden ve fiyatı ucuz ama kalitesinden dolayı tercih edilmeyen sert şeffaf plastikten de yapılabilir.

Porselen (Şeffaf) Diş Telinin Özellikleri

  • Porselen diş tellerinin dayanıklılığı son yıllarda gelişen teknoloji ile artmıştır ve en az metal diş braketleri kadar dayanıklı hale gelmişlerdir.
  • Diğer diş telleri çeşitlerinde olduğu gibi porselen diş tellerine de zarar vermemek için sert ve yapışkan yiyeceklerden kaçınmanız gerekir.
  • Aktif sporla uğraşan kişilere porselen braketler ile koruma takarak kullanmaları tavsiye edilir.

Estetik (Porselen) Diş Teli ve Şeffaf Plak Fiyatları

Fiyatın sizler için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Ancak her kişinin durumu kendine özel olduğu için toplam tedavi fiyatı da kişiye göre değişken olur. Ancak tam olarak bir fiyat bilgisine ulaşabilmeniz için kesinlikle muayene olmanız gerekmektedir. Sizin için gerekli tedavinin belirlenmesi ve tedavi planıyla fiyatının ortaya çıkması ve hangi ortodontik tedavinin size uygun olduğunu belirlemek için sizi kliniğimize bekleriz.

Çocuklarda ortodontik tedavi ve Yetişkinlerde ortodontik tedavi ile ilgili tüm sorularınız için lütfen bizi hemen arayın.

Yasal Uyarı: Sitede yayınlanan makaleler, videolar, görseller, grafikler ve diğer materyaller özgündür ve tüm hakları www.hakandonmez.com'a aittir. İçerikler kaynak gösterilmeden yayınlanamaz, ancak alıntılanan makale aktif link verilerek kullanılabilir. Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince içeriklerin izinsiz kullanılması kesinlikle yasaktır.
Şefaf Plaklarla Ameliyatsız Yüz Estetiği
Koruyucu ve önleyici ortodonti nedir?
Ortodonti Tedavi Aşamaları
Çarpık, yamuk diş tedavisi ile dişler nasıl düzeltilir?
Ortodontik Tedavi için Diş Çekimi
Çocuklarda erken süt dişi kayıpları ve yer tutucular