Ortodontik tedaviye ihtiyacım olup olmadığını nasıl anlarım?

Hiç ortodontik tedaviye ihtiyacınız olup olmadığını merak ettiniz mi? Belki de dişlerinizin kapanış veya dizilişi konusunda kendinizde bir sorun olmadığını düşünüyorsunuz. Dişleriniz düzgün sıralanmış olsa bile, çiğnemede güçlük çekme veya ağrı gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu durumda ortodontik tedavi seçeneklerini düşünmeye başlayabilirsiniz.

Genelde insanların profesyonel bir değerlendirme için ortodontistlere gitmelerinin en yaygın nedenlerinden bazılarını sizler için özetledik.

Estetik ve Güven

Çoğunlukla dişlerdeki çapraşıklık, sıkışıklık, aralık veya çenenin önde-geride olması insanların kendilerini güvensiz hissetmelerine neden olur. Fotoğraflarda ve başkalarının önünde gülümsemekten utanmalarına yol açar. Otodontik tedavi, bu estetik kusurların düzeltilmesine yardımcı olur, sağlıklı bir ağız yapısı ve daha estetik bir görünüş kazandırır. Bunun sonucunda büyük bir gülümseme ile gelen güven ve gurur verir. Ayrıca genel vücut sağlığınızı da olumlu yönde etkiler.

Ortodontik Sorunların Tekrarlanması

Ortodonti kliniğine başvuran çocuk hastaların çoğu daha önce diş teli takan hastalardır. Ne yazık ki, diş tellerinin veya takılan apareylerin dikkatli kullanılmaması durumunda, dişlerin tekrar eski pozisyonlarına dönme eğilimleri vardır. Ortodontik sorunların tekrarlanması, diş teli tedavisi bittikten sonra ortaya çıkan bir durumdur. Bu yüzden hastalarımıza tedavilerini bitirdikten sonra, tekrar dişlerinin bozulmaması ve riski en aza indirmek için pekiştirme tedavisinin önemini anlatıyoruz ve tedavimizin planlamasında mutlaka pekiştirme apareyi takıyoruz. Ayrıca, hastalarımıza sağlıklı diş alışkanlıkları kazanmaları ve yeni güzel gülümsemelerini nasıl sürdürecekleri konusunda onlara değerli ip uçları vererek yardımcı oluyoruz.

Ağrı, Diş Çürüğü ve Dişeti Hastalığı

Yanlış konumlanmış dişler yüzünden, dişler sıkışabilir ve diş fırçası veya diş ipini kullanmak zorlaşabilir. Sonuç olarak, fırçanın ulaşamadığı yerlerde plak ve bakteriler birikebilir, diş çürümesi, diş eti çekilmesi, diş eti hastalıkları gibi diş problemlerine yol açabilir. Doğru ortodontik tedavi sayesinde, dişlerinizdeki sıkışıklık ortadan kalkarak doğru hizalanır, böylece dişlerinizi daha etkin bir şekilde fırçalamanıza ve diş ipi kullanabilmenize olanak tanır. Buna ek olarak, dişlerinizde ve çene eklemlerinizde (TMJ) daha az baskı ve aşınma olacaktır.

Erken Tedavi

Çoğu ortodontik sorunlar günümüzde Şeffaf Plaklar (apareyler) ile tedavi edilebildiğinden, her yaştan yetişkin ve çocuk, ortodontik tedaviyi hayal ettiklerinden daha kolay buluyor. Çocuklar için, Amerikan Ortodonti Derneği, en geç 7 yaşına kadar bir uzmana görünmesini öneriyor. Genellikle 7 ila 9 yaş aralığında, hala süt dişleri (bebek) olan bazı çocuklar, ortodonti erken evresinden yararlanır. Dişlerde yer darlığı varsa, dişlerin normal şekilde çıkmasına olanak vermek için yer tutucular kullanarak dişin çıkacağı yerde boşluk bırakılabilir. Herhangi bir çene problemi, çapraz kapanış, açık kapanış, çapraşıklık, derin kapanış gibi (crossbite, overbite, underbite, openbite, deepbite) sorunlar varsa, bunları düzeltmek için ortopedik apareyler kullanılabilir. Ortodontik sorunların kötüye gitmeden önce ele alınması için erken tanı ziyaretlerini öneriyoruz.

Ortodontik tedavinin sizin veya çocuğunuz için doğru olup olmadığı hakkında daha fazla bilgi edinmek veya randevu almak için bizimle iletişime geçin. Ağzınızın detaylı bir analizini yaptıktan sonra, sonuçlarını sizinle paylaşıyoruz ve uygunsa, ihtiyaçlarınıza özel olarak uyarlanmış bir tedavi planını hazırlıyoruz.

Unutmayın! Ortodontik tedaviye ihtiyacınız olup olmadığını size bir ortodontist söyleyebilir.

Diş problemleriniz ile ilgili tüm sorularınız için lütfen bizi hemen arayın.

0 (212) 219 63 61

Yasal Uyarı: Sitede yayınlanan makaleler, videolar, görseller, grafikler ve diğer materyaller özgündür ve tüm hakları www.hakandonmez.com'a aittir. İçerikler kaynak gösterilmeden yayınlanamaz, ancak alıntılanan makale aktif link verilerek kullanılabilir. Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince içeriklerin izinsiz kullanılması kesinlikle yasaktır.
Şefaf Plaklarla Ameliyatsız Yüz Estetiği
Koruyucu ve önleyici ortodonti nedir?
Ortodonti Tedavi Aşamaları
Çarpık, yamuk diş tedavisi ile dişler nasıl düzeltilir?
Ortodontik Tedavi için Diş Çekimi
Çocuklarda erken süt dişi kayıpları ve yer tutucular